Hayırsever iş adamı Mehmet İhsan Oğuz'un öncülüğünde kurulan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği tarafından Üniversitemizde 16 bin metrekare kapalı alanda yaklaşık 3 bin talebe kapasiteli  ilahiyat fakültesi binasının temeli 03 Ağustos 2018 tarihinde tertiplenen merasim ile atıldı. Program Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı.

Temel atma merasimine, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Eski Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Kastamonu Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Özgür Yavuz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanı Hakan Yumuşak, Muhammed İhsan Oğuz Vakfı Onursal Başkanı Abdulhalık Oğuz, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği Başkanı Mehmet İhsan Oğuz, Kamu kurum ve kuruluşların amirleri, İş adamları, siyasi partilerin temsilcileri, Oğuz ailesi ve yakınları ile akademik ve idari personelimiz iştirak etti.

Temel Atma Merasiminin açılış konuşmasını yapan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği Başkanı Mehmet İhsan Oğuz; “Önder ve destek olan Belediye Başkanımız Tahsin Babaş'a, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'a, Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Atalan'a ve bugüne kadar emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Kastamonu Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokol gereği, Muhammed İhsan Oğuz beyefendinin ailesi, sevenleri ve hemşerileri olarak Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği vasıtasıyla binanın yapım işini üstlenmiş bulunmaktayız. Proje Kastamonu Üniversitesi tarafından hazırlatılmıştır. Kastamonu Belediye Başkanımız Tahsin Babaş Bey inşaatın temel kazısını yaptırmışlardır. Temelini atacağımız bina 16 bin metrekare olup konferans salonu 27 adet derslik, 3 adet amfi, 72 adet öğretim görevlisi odası, 2 adet dil laboratuvarı, 8 adet depo, bay ve bayan mescitleri, kazan dairesi, kantin, teknik mahaller, sergi salonu, 8 adet idari ofis, güvenlik odası, 2 adet teknisyen adet odası, öğrenci işleri ofisi, 4 adet atölye, 4 adet öğrenci kulübü, kitaplık, radyo stüdyosu, televizyon stüdyosu, yönetim kurulu odası, fakülte sekreteri odası, 4 adet bilgisayar laboratuvarı toplam, idari personel için mekânlar ve diğer bölümlerden oluşmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında, önemli ilmi çalışmaların yapılacak olması da vardır. Muhammed İhsan Oğuz beyefendinin 104 senelik ömürlerinin tamamına yakınını tahsis ettikleri ilmi çalışmaları sonucunda ortaya çıkan, ilahiyat fakültesinde öğretilen ilimlerle ilgili yüzden fazla eserinden oluşan külliyatının, İlahiyat Fakültesinde, bunula beraber 12 Temmuz'da kurulmuş bulunan Muhammed İhsan Oğuz'un Uygula ve Araştırma Merkezi’nde ve kurulması hedeflenmiş isimleri taşıyan enstitüde ele alınmasına ve ilmi çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. Bu sebeple de bundan sonra ilahiyat fakültesi binamızın adı Kastamonu Üniversitesi Muhammed İhsan Oğuz İlahiyat Fakültesi olmuştur.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın'a Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Atalan'a, Üniversite Senatosuna ve değerli yöneticilerimize tekrar şükranlarımı sunuyorum. Hep beraber hedefimiz en kısa zamanda binayı bitirmek ve Muhammed İhsan Oğuz İslami İlimler Enstitüsünün kurulmasını da sağlamaktır. Belediye Başkanımızla bu amaç için beraber yürümeye karar verdiğimiz gün merhum muhterem büyüğümüz Kastamonu'muzun kıymetli insanı Tevfik Arslan beyin de toprağa verildiği 11 Şubat 2018 tarihli gündür. Buradan kendisin rahmet ve şükranla anıyorum. Bu heyecanlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayan, temel atma törenimize katılan tüm herkese de Oğuz ailesi adına çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Temel Atma Merasiminde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Muhammed İhsan Oğuz, Kastamonu için büyük bir değer ve 20’nci asırda Kastamonu’nun yetiştirdiği en büyük 2 değerden biridir. Bugünde onun vefat yıldönümü. Temel atma günü için seçtiğimiz gün işte bu yüzdendir. Kendilerini rahmetle anıyoruz. Onun yolundan devam edenlere de başarılar diliyoruz. Muhammed İhsan Oğuz ailesine teşekkür ediyoruz. Bu mutluluğu bize bahşettikleri için hayırsever Oğuz ailemize çok teşekkür ediyoruz. Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk. Şu anda zaten faaliyettedir. Bunu daha sonra enstitüye çevirmenin taahhüdünü de aldık. Şu anda arkadaşlarımızda heyecanla yüksek lisans ve doktora tezi olarak çalışmalar yapıyorlar ve yaptıracaklar. Bu fakülte için çok aşamadan geçildi. Bu aşamalarda emeği geçen Belediye Başkanımız ve muhterem Hüseyin Avni Üster’e çok teşekkür ediyorum. Vekilimiz Musa Sıvacıoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs’ta Lala Paşa Camii’ne hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’in benzerini üniversitemize hediye edeceğini söyledi. Kendilerini de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz konuşmalarında; “Bugün burada atacağımız temelle, ilimizin adını taşıyan Üniversitemizde İlahiyat Fakültesi daha sağlık ortamda ve kendi binasının içinde akademik çalışmalar yapma ve öğrenci yetiştirme imkânını sunmuş olacağız. Bu üniversitemizin gelişimi açısından önemli bir konudur. Fakat temel atma törenin başka bir değerli kısmı da tamamen hayırseverlerimiz Oğuz ailesi tarafından üstlenilmiş olmasıdır.  İlahiyat Fakültesiyle ilgili Belediye Başkanımızın ve Rektörümüzün bir arada olduğu çalışma grubu oluşturuldu. Allah herkese parayı verebiliyor.  Ama Allah herkese hayır yapma imkânını sunmuyor. Oğuz ailesi hayır yapma imkânının nasip edildiği, sınırlı sayıdaki ailelerden birisidir.  Bundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Oğuz ailesi bu hayrı yaparken, dedelerini unutmamışlardır. Muhammed İhsan Oğuz,  vefat ettikten sonra vakfın başkanlığını torunu üstlenmiş.  3 nesile geçen durumda hala dedelerin ürettiği yaşatmak için ailece, yürek ve gönül birliği yapmışlardır. Oğuz ailesinde olduğu gibi Allah herkese hayırlı evlatlar versin. Dedelerin ismi yaşayacak, fikri yaşayacaktır.” dedi.

Temel Atma Merasimi, Kastamonu Nasrullah Cami İmam Hatibi Kahraman Şekercioğlu’nun yaptığı duanın ardından, protokol tarafından çimento mikserinin butonuna basılması ile son buldu.

Programın devamında Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde protokol konuşmaları ve Muhammed İhsan Oğuz hakkında sunumlar yapıldı.

Programda konuşan Muhammed İhsan Oğuz Vakfı Onursal Başkanı Abdulhalık Oğuz; “Hepinizi hürmetle ve saygıyla selamlıyorum. Kastamonu Üniversitesinin bütün mensupları öncelikle başta Rektörümüz olmak üzere bütün üyelere şükranlarımı arz ediyorum.“ dedi. Konuşmasının devamında Onursal Başkan Abdulhalık Oğuz, Muhammed İhsan Oğuz hakkında bilgiler ve yaşamından kesitler paylaştı.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bugün hayırlı ve hayır işi toplandığımız burada programımıza şeref verdiniz. İlahiyat fakültesini kurarken evvela düşüncemiz şuydu; Kastamonu geçmişte ulema şehridir. Gelecekte de inşallah ulema şehri olsun. İlahiyat fakültemizi bu düşünce ile kurduk. Geçen zaman içinde akademik manada kendini geliştirdi. İnşallah ilerleyen zamanda çok daha geliştirecektir. Yalnız fiziki olarak talebelerimiz başka binalarda eğitim görüyordu. Bu hususta geçmişte hayırsever çalışmaları oldu ancak netice alınamadı. Muhammed İhsan Oğuz’un evlatları bizatihi gönüllü ilahiyat fakültemizin yapılmasına talip oldular. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Büyük zat Muhammed İhsan Oğuz, tarik yol tarikatta en ince yoldur. Kendileri en ince yolu yaşamış ve temsil etmiş bir insandır. O manada eserler vermiş ve hayatını da o yolda geçirmiştir. Onun adıyla İlahiyat Fakültemize onun adının koyulması da bizim için büyük bir şereftir. Bugünde miladi yıla göre vefat yıldönümüdür. Kendisinin de ömrü hem verimli hem de uzundur. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a çok teşekkür ediyoruz. Bu hususun bize ulaşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah kıyamete kadar bu hayırseverlerin amel defterlerini açık tutacaktır. Fiziki olarak 16.000 M2 civarında tam teşekküllü bir mekân, hayırseverlerimiz hayırda tekâmül manada yaptılar. Bugün burada Muhammed İhsan Oğuz Vakfı ve gönül verenleri aramızda gördük. Bu da bizlere ve sizlere ayrı bir gurur vermektedir. Allah inşallah onların yolunda olmayı nasip etsin. Bir üniversite için hayırsever tarafından yapılması çok hafif bir iş değildir. Çok büyük bir mekâna ve çok büyük maliyetle inşallah Muhammed İhsan Oğuz Vakfı ile beraberce bu işi üstlendiler ve yapıyorlar.  Fakültemizin ne kadar sevinçli ve heyecanlı olduğunu görüyorsunuz. İnşallah ilmi üretecekleri ve daha da geliştirecekleri mekânlar mükemmel bir şekilde yapılmış olacaktır. “ dedi.

Programın devamında Eski Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacı; “Kastamonu Üniversitesinin bu aşamaya gelmiş olmasından bahtiyarım. Kastamonu’da böyle eserleri gördükçe mutluluğum daha da artıyor. Kastamonu bir ilim merkezi. Böyle bir ilim merkezinde Kastamonu Üniversitesi gelişiyor. Muhammed İhsan Oğuz’un evlatları ve torunlarının böyle bir eseri Kastamonu’ya kazandırıyor olmasına Kastamonulu ne kadar övünsek yeridir diyorum. İnşallah bu eser yeni eserler ile Kastamonu Üniversitesi daha da gelişecek. Muhammed İhsan Oğuz Beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Bu işte emeği geçen başta Rektörümüz olmak üzere, sivil ile üniversiteyi buluşturmak, Kastamonu’yu buluşturmaktan bir Kastamonulu olarak ne kadar gurur ve onur duysak azdır. “ dedi.

Programın devamında Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Karabük Milletvekili Niyazi Güneş emeği geçenlere teşekkür etti ve birer selamlama konuşması yaptı.

Programın kapanışında İlahiyat Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Muhammed İhsan Oğuz’un yaşamı hakkında sunum yaptı. Sunumda Atalan;  “İslam’ı doğru anlamak öncelikle aklı etkin kullanmakla, Kur’an’ın kurucu ilkelerini hayata taşımakla ve Hz. Muhammed’i örnek almakla mümkün olabilir. Kur’an’ın kurucu ilkeleri göz ardı edildiği zaman, gelenek dinin yerini almaya başlar; bilgisizlik meziyet gibi görülür ve akıl düşmanlığı dinle meşrulaştırılmak istenir. Hz. Muhammed’le birlikte vahiy kapısı kapanmış olduğuna göre, artık, hiç kimse İslam’ın sınırları dahilinde kendisine vahiy geldiğini iddia edemez. Dolayısıyla, Müslümanların bütün tarihleri boyunca üretilen bütün bilgiler beşeri bilgidir; sonuna dek her türlü tenkit ve tahlile açıktır.

Şeyh Seyyid Ahmed Çapakçûrî’ye intisap eden en önemli âlim ve mutasavvıflardan birisi olan Muhammed İhsan Oğuz, 27 Ramazan 1304/19 Haziran 1887 tarihinde Kastamonu’nun İsfendiyar Bey mahallesinde dünyaya geldi. Annesinin adı Hacer, babasının adı Muhammed Ataullah’tır. Hattatlar diye bilinen bir aileye mensup olduğu için “Hattatzâde” lakabıyla tanındı. Muhammed İhsan Oğuz, ilk tahsilini Deveci Sultan ve Yârabcı Hoca mahalle mekteplerinde gördükten sonra Kastamonu İdâdî’sini ve Askerî Rüşdiyesi’ni, ardından Ziyâiyye Medresesi’ni bitirdi. Bu medresenin müderrislerinden Eniştesi Ahmed Ziyâeddin Efendi’den özel dersler aldı. Onun genç yaşta vefatı üzerine çalışmalarını tek başına sürdürerek çeşitli ilimlerde derinleşti. Posta ve Telgraf İdaresi’nde memuriyet hayatına başladı. Bir ara Galatasaray Mekteb-i Sultânîsi’nde kâtiplik, Askerî Rüştiye’de Hüsn-i Hat ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Askerî Rüşdiye’nin kapanmasından sonra tekrar Posta ve Telgraf İdaresi’ne geçti; burada muhabere memurluğundan başmüdürlüğe kadar çeşitli kademelerde görev yaptı. 1938’de emekliye ayrılan Muhammed İhsan Oğuz, 3 Ağustos 1991’de vefat etti.

Muhammed İhsan Oğuz, hayatı boyunca siyasetle ilgilenmediği, milli ve İslami birliği bozan, ülkede bölücülük ve ayrımcılık çıkaranları Kur’an ve sünnete dayanarak uyardığı belirtilmiştir. Ömrünü ibadet, kulluk, ilim ve eser yazmakla geçirdiği ve her zaman iyiliği emreden, kötülüğü yasaklayan bir tavır sergilediği ifade edilmiştir. Karakterinde “ilmi ve uygulamaya dayanan, ameli tasavvuf” yönü ağır bastığından taklide, söze dayanan tasavvuftan kaçındığı vurgulanan özelliklerinden bir tanesidir. İfade edilen bir diğer özelliği ise Muhammed İhsan Oğuz’un anlatım gücünün, yüksek olması ve etkili bir üsluba sahip olmasıdır. Yine başka özellikleri ise mütevazı olması, şöhretten çekinmesi, kendine bir şeyi mâl etmekten kaçınması, her daim Kur’an’a, sünnete, müçtehitlerin icmâsına, kıyasa uyması, mutlulukların en büyüğünü “Allah’a has kulluk ve peygambere has ümmetlik” olarak açıklamasıdır. Muhammed İhsan Oğuz, inanç ve amelde Hanefi Mezhebinden ve Maturidi mezhebinden olduğunu kendisi ifade etmiştir. O, Tasavvufun maksadını “insan-ı kâmil olmak, dünya ve ahiret saadetlerine erişmek”, gayesinin de “manevi yakınlık ve marifet elde ederek Allah’ın rızasını, hoşnutluğunu elde etme mutluluğuna erişmektir.” şeklinde açıklamıştır. Yine aynı şekilde Allah’ın rızasına ulaşmanın Allah’ın yakınlık ve marifetine ulaşmak ile mümkün olabileceğini söylemiştir.” dedi.