1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç

Hakkımızda

  Kuruluş:

Fakültemiz 10.01.2012 tarih ve 28169 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan, 16.12.2011 tarih ve 2011/2605 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesi ile kurulmuştur.

  Vizyonumuz:

İlahiyat Fakültemiz, köklü manevi mazisinde Anadolu’nun aydınlatılmasında önemli rol üstlenmiş, dini şahsiyetler yetiştirmiş Kastamonu şehrimizin, bugün de bu hizmetine ülkemizin tarihi ve kültürel dokusuna uygun olarak devam etmesini sağlayacak en önemli aktörlerden biri olacaktır.

  Misyonumuz:

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak, milli ve dini geleneklerimizi devam ettirirken klasik dini kaynaklarımızı akademik ölçülerle değerlendirebilecek, çağdaş problemlere halkımızın hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak çözümler üretecek, dini hizmetleri özümseyerek ifa edecek ilim adamları ve bireyler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Mezunlarımız, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullar bünyesinde ilk ve orta dereceli okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatlarında müftü, müftü yardımcısı, vaiz, vaize, Kur'an Kursu öğreticisi, imam, müezzin olabilmektedirler. Lisansüstü öğrenime devam etmeleri halinde öğrencilerimiz İlahiyat Fakültelerinde öğretim elemanı olma imkânına da sahiptirler. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlarda "ilahiyatçı" unvanı ile çeşitli din hizmetlerini yürütebilir veya danışmanlık yapabilirler.

  Kadromuz:

Fakültemiz, kadrosundaki 2 Profesör, 2 Doçent, 18 Yardımcı Doçent, 4 Öğretim Görevlisi, 8 Araştırma Görevlisi ile eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 

  Kampüs:

Fakültemiz, eğitim faaliyetlerini halen Kuzeykent Kampüsünde icra etmektedir.